Forza Italia 2018 – Czyli Północne Włochy Pod Wołominem

W ubiegłą sobotę w Hotelu Pałac Alexandrinum pod Warszawą odbyła się siódma edycja Forza Italia – corocznego spotkania miłośników włoskiej motoryzacji, zorganizowana przez klub o tej samej nazwie, nota bene obchodzący w tym roku swój dziesiąty jubileusz. Na ten jeden weekend hotel nieoficjalnie zmienił nazwę na Palazzo Alexandrinum, a atmosfera miejsca bardziej przypominała północne Włochy, aniżeli podwarszawskie okolice Wołomina.

PÓŁNOCNE WŁOCHY POD WOŁOMINEM

Chociaż jakoś nigdy nie było mi po drodze na Forzę, to już na początku sezonu obiecałem sobie, że tej specjalnej edycji nie mogę przegapić. Nie pożałowałem, bo bez wątpienia można nazwać ją spektakularną. Rosnąca z roku na rok skala imprezy osiągnęła niebywałe rozmiary – według organizatorów w spotkaniu wzięło udział ponad czterysta załóg a przez teren obiektu przewinęło się ponad dwa tysiące osób.

Wszystkie aspekty zlotu były dopięte na ostatni guzik i aż ciężko uwierzyć, że było to spotkanie organizowane przez hobbystów a nie agencję eventową. Organizatorzy zadbali o najmniejsze nawet detale – powitalna lampka wina musującego myślami przeniosła mnie na majowe Concorso d’Eleganza i tylko kapryśna pogoda przypominała, że nadal jestem w Polsce. Miejsce zostało przemyślnie wybrane, wybudowany w miejscu dworku z początku XIX wieku współczesny pałacyk przenosił w czasie a przyhotelowy ogród był bez wątpienia idealnym tłem wystawowym.

FORZA ALFISTI

Na tle tym królowała jedna marka – Alfa Romeo. Według listy uczestników przyjechało ponad dwustu Alfisti a rozpiętość modelowa była ogromna. Nie zabrakło między innymi wszelkiego rodzaju Alf Romeo 75, 147, 156, 159, Giulia, Giulietta, Spider – z różnych epok, Brera, GTV oraz 4C. Pozostała część uczestników dość równo podzieliła się na właścicieli różnorakich Fiatów, Abarthów oraz Lancii. Nie zabrakło też aut wystawowych z czarnym koniem na masce – zespół Ferrari Warszawa przyprowadził żółtą 488 Spider oraz czerwone Portofino. Wśród niewielu aut z Maranello, mnie osobiście serce skradło prywatne 612 Scaglietti, jedno z moich ulubionych GT tej marki. Było też parę prawdziwych kwiatków – Lancia Beta Montecarlo, czyli auto zlotu według publiczności oraz niesamowity Fiat 2300 ‘En Plein’ Coupe w karoserii od Vignale. Wielcy nieobecni to Lamborghini. Nie przyjechało żadne auto rodem z Sant’Agata, chociaż swoją obecność zgłosiła załoga Huracana Performante oraz wielce wyczekiwanego Countacha. Szkoda.

DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

Dzień dosłownie najeżony był atrakcjami. W pierwszej jego części organizatorzy przewidzieli rajd turystyczny dla ograniczonej liczby uczestników. W tym czasie reszta wizytatorów przechadzała się po terenie imprezy, rozkoszowała włoskimi makaronami oraz lodami, popijała włoskie espresso i podziwiała włoską motoryzację. Nie brakowało również innych atrakcji – w sali konferencyjnej hotelu odbywały się prelekcje, na dziedzińcu rodzinne sesje zdjęciowe a miłośnicy czasomierzy mogli nawet kupić nietypowy zegarek firmy Reservoir.

W drugiej części dnia, gdy pogoda okazała się bardziej łaskawa, Gosia Andrzejewska umiliła czas krótkim koncertem włoskich utworów. Chociaż jak sama wspomniała, repertuar był dla niej dość nowy, interpretacja piosenek i jej głos obroniły się same. Następnie odbył się konkurs wiedzy o włoskiej motoryzacji oraz konkurs piękności pojazdów, w którym każdy mógł zaprezentować siebie i swoją motoryzacyjną historię. Chętnych nie brakowało!

NA FORZIE KAŻDY JEST ZWYCIĘZCĄ

Słońce powoli zaczęło chylić się ku zachodowi, gdy głównodowodzący Jakub Strzemżalski wręczał nagrody zwycięzcom rajdu oraz niezliczonych konkursów. Najlepsi zostali uhonorowani wielkoformatowymi wydrukami fotografii wykonanych przez członków klubu w najróżniejszych miejscach włoskiej, motoryzacyjnej Europy. Otwarta część imprezy została zakończona a część uczestników ulotniła się, żeby przygotować się na wieczorny bankiet. Tej części spotkania Forza Italia niestety nie zrelacjonuję – sam musiałem już jechać.

IMPREZA NA NIEZWYKLE WYSOKIM POZIOMIE

Dopiero w domu miałem chwilę, żeby obejrzeć jubileuszowy, limitowany album fotograficzny podsumowujący działalność klubu. Jego jakość, podobnie jak cała impreza, nie pozostawiała niczego do życzenia. Fantastyczny projekt i materiały w połączeniu ze sztywna oprawą, kredowym papierem wysokiej jakości oraz świetnym wydrukiem sprawiły, że po prostu trzeba go było kupić. Chapeau bas! Takiego wydawnictwa nie powstydziłyby się międzynarodowe imprezy motoryzacyjne, organizowane przez profesjonalistów.

Ale czy tak naprawdę Forza Italia nie jest profesjonalna? Chociaż był to mój pierwszy raz widzę, jak konsekwentnie realizowany jest projekt zespołu – ma być otwarcie, ale i klimatycznie. Stąd też taki, a nie inny wybór miejsca, odpowiednia włoska ‘otoczka’ i atmosfera, czy też podstawowe zlotowe aspekty jak muzyka, jedzenie i kawa. Nie bez powodu na początku mojego artykułu porównałem imprezę do słynnego dnia otwartego na Concorso d’Eleganza Villa Erba we włoskim Cernobbio. Spójrzmy tylko na takie punkty jak muzyka na żywo, album oraz klimatyczna lokalizacja – oprócz poziomu ekskluzywności wszystko się zgadza i zdziwiłbym się, gdyby organizatorzy wyparli się jakiejkolwiek inspiracji tym wydarzeniem.

CO DALEJ?

Wiele razy słyszałem od organizatorów jaką presję wywiera tak dynamiczny rozwój imprezy i oczekiwania wobec kolejnej edycji. Po tym co zobaczyłem w ubiegły weekend wiem jednak, że na cokolwiek się nie zdecydujecie, poradzicie sobie z organizacją. Mam tylko nadzieję, że klimat imprezy pozostanie taki, jaki oddaliście w Palazzo Alexandrinum. Forza Italia!!!

Forza Italia 2018 (46)

Forza Italia 2018 (2)

Forza Italia 2018 (1)

Forza Italia 2018 (3)

Forza Italia 2018 (4)

Forza Italia 2018 (5)

Forza Italia 2018 (9)

Forza Italia 2018 (8)

Forza Italia 2018 (7)

Forza Italia 2018 (6)

Forza Italia 2018 (18)

Forza Italia 2018 (10)

Forza Italia 2018 (11)

Forza Italia 2018 (19)

Forza Italia 2018 (25)

Forza Italia 2018 (16)

Forza Italia 2018 (17)

Forza Italia 2018 (22)

Forza Italia 2018 (23)

Forza Italia 2018 (24)

Forza Italia 2018 (27)

Forza Italia 2018 (14)

Forza Italia 2018 (32)

Forza Italia 2018 (32b)

Forza Italia 2018 (26)

Forza Italia 2018 (20)

Forza Italia 2018 (21)

Forza Italia 2018 (30)

Forza Italia 2018 (31)

Forza Italia 2018 (33)

Forza Italia 2018 (41)

Forza Italia 2018 (42)

Forza Italia 2018 (36)

Forza Italia 2018 (35)

Forza Italia 2018 (38)

Forza Italia 2018 (39)

Forza Italia 2018 (34)

Forza Italia 2018 (37)

Forza Italia 2018 (43)

Text and Photos: Adam Pękala ©

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s