Powiew Wiosennej Świeżości – Nowy Range Rover Evoque

ZWYCIĘSKICH SCHEMATÓW SIĘ NIE ZMIENIA

Zaprezentowany w 2011 roku Range Rover Evoque był dla koncernu Jaguar Land Rover niekwestionowanym strzałem w dziesiątkę. Kompaktowy SUV klasy premium potwierdził, że marka Range Rover ma się niezwykle dobrze, a koncept zwinnego auta będącego mniejszym bratem flagowca był po prostu przebojem, który sprzedał się w ponad 750 tysiącach egzemplarzy i zdobył 217 nagród.  

Biorąc pod uwagę wspaniałe przyjęcie pierwszego modelu przez klientów i niestarzejący się wygląd protoplasty zaprojektowanego przez Juliana Thompsona, nowy model Evoque po prostu nie mógł być rewolucją. Zwycięskich schematów po prostu się nie zmienia, dlatego mamy tu do czynienia z subtelną ewolucją. Zewnętrzna szata nadwozia pozostała niemal bez zmian, chociaż nie da się nie zauważyć elementów stylizowanych na podstawie większego Range Rovera Velar. Design jest bezbłędny a dodatkowego sznytu dodają mu wysuwające się klamki, niezakłócające w żaden sposób smukłych linii karoserii.

WEWNĘTRZNA REWOLUCJA – AUTO NASZPIKOWANE TECHNOLOGIĄ

Chociaż z zewnątrz zmiany są kosmetyczne, wewnątrz auta nastąpiła prawdziwa technologiczna rewolucja. Nowy Evoque zbudowany jest z wykorzystaniem nowoczesnej płyty podłogowej nazwanej Premium Transverse Architecture, którą przystosowano zarówno do konwencjonalnych silników spalinowych, hybryd, jak i silników całkowicie elektrycznych.

W najnowszej odsłonie ekskluzywnego SUVa spod znaku Range Rover znajdziemy też dwie odmiany technologii ClearSight – Ground View i Rear View. Ta pierwsza korzysta z kamer umieszczonych na grillu samochodu oraz pod lusterkami bocznymi i daje całkowitą widoczność dookoła auta. Ułatwi to nie tylko manewry w ciasnych, miejskich uliczkach, ale także pozwoli zbadać grunt tym niewielu śmiałkom, którzy zdecydują się zabrać Evoque w teren. Druga technologia wykorzystuje kamerę znajdującą się na klapie bagażnika i po uruchomieniu przesyła obraz na lusterko wsteczne. Daje to kierowcy niezakłócony widok nawet wtedy, gdy na tylnej kanapie mamy komplet pasażerów albo wieziemy większe niż zwykle przedmioty.

PRAWOBRZEŻNA WARSZAWA I JEJ NADWIŚLAŃSKI, WIOSENNY KLIMAT

Z najnowszym Range Roverem Evoque spotkałem się w towarzystwie Luizy Dorosz w przytulnej restauracji Boathouse znajdującej się na prawym brzegu Wisły. I chociaż samochód ten bez wątpienia ma terenowy sznyt i bez problemów poradzi sobie w lekkim terenie założę się, że większość jego właścicieli oszczędzi mu takiego trudu. To właśnie w miejscach takich jak to na Saskiej Kempie, w środku tętniącego życiem miasta lub pod modnymi kawiarenkami będzie go można odnaleźć najczęściej. I trudno się z takim obrotem spraw nie zgodzić, bo w towarzystwie pięknych kobiet i eleganckich mężczyzn nowy Range prezentuje się bowiem niezwykle stylowo i nowocześnie. Spójrzcie zresztą sami na zdjęcia!

A co, jeżeli zapragniemy mieć Evoque tylko dla siebie? Obecnie w ofercie Land Rovera znajdują się trzy wersje kompaktowego SUVa – bazowa Evoque, R-Dynamic i First Edition. Tę pierwszą możemy mieć już za 155 900 złotych, jeżeli zadowolimy się dieslem z manualną skrzynią biegów i nie skonfigurujemy auta pod swoje potrzeby. Po drugiej stronie spektrum znajduje się topowa wersja First Edition, za którą będziemy musieli zapłacić niemal dwukrotność podstawowej kwoty. Ponad 300 tysięcy złotych za benzynową hybrydę to spory wydatek, ale… szyk i elegancja kosztują.

Modelka: Luiza Dorosz

Tekst & zdjęcia: Adam Pękala ©

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s